Doc. MgA. Petr Koliha (*5.7. 1956 v Praze)

 

Filmovou a televizní fakultu - FAMU, obor režie, absolvoval v roce 1982.  Po absolutoriu začal  režírovat v malém avantgardním divadle "A studio - Rubín" (Čechovův  "Višňový sad", Gorkého "Karamora"). Zde s Ondřejem Pavelkou stáli u zrodu celé jedné divadelní generace. Řada těch, kteří v A studiu začínali, se později stala úspěšnými herci a režiséry (bývalý um. šéf Divadla Komedie a současný um. šéf činohry ND Michal Dočekal, um. šéf Činoherního studia v Ústí nad Labem David Czesany a další.)

Současně začal  spolupracovat s Československou televizí, kde natáčel TV inscenace. Diváky i kritikou  byly  kladně přijaty zejména  "Výsledek testu"(1987)  a dvoudílná hra  "Proces s vrahy Martynové" (oceněna jako nejlepší TV hra roku 1988).

V roce 1989 natočil ve Filmovém studiu Barrandov svůj celovečerní filmový debut "Něžný  barbar" podle stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala s Boleslavem Polívkou, Jiřím Menzlem a Arnoštem Goldflamem  v hlavních rolích.

V letech 1990 až 1995 vedl jako producent tvůrčí skupinu  v České televizi  zabývající se  tvorbou celovečerních filmů, TV her a seriálů (celkově okolo  50-ti titulů). S touto tvůrčí skupinou dosáhl řady, i mezinárodních, ocenění na nejrůznějších festivalech (např. 1994 - cena FITESu za nejlepší TV hru/    1994  - PRI-NIKE, Lisabon, Portugalsko/ 1994 - FIPA Festival, Cannes, Francie/ 1995 - Festival Troia, Portugalsko/ 1995 - PRIX EUROPA, Marseille, Francie). V jeho tvůrčí skupině debutovala řada mladých filmových  a televizních režisérů, např. Igor Chaun, Vladimír Michálek, Jaroslav Hykl, Jaroslav Pozzi, ale také režisérů divadelních - Jan Nebeský, Jiří Pokorný... Své projekty zde realizovali též zkušení režiséři jako např. Hynek Bočan, Zuzana Zemanová, Lordan Zafranovič a mnoho dalších.

V roce 1994 Petr Koliha režíroval v České televizi TV inscenaci podle divadelní hry Josefa Topola "Kočka na kolejích". V divadle pak  Shakespearova  "Romea a Julii" v Činoherním studiu v Ústí nad Labem.

V roce 1996, poté, co se od profese producenta vrátil ke své profesi režiséra, natočil pro televizi adaptaci divadelní hry Friedricha Dürrenmatta "Play Strindberg"   s Josefem Abrhámem, Libuší Šafránkovou a Ondřejem Pavelkou v hlavních rolích.  Dále pak režíroval TV hru "Strážní andělé" autora Davida Jana Novotného, jejíž téma se vrací do let před listopad 1989. V roce 1996 ještě natočil svůj druhý celovečerní film podle bestselleru Michala Viewegha "Výchova dívek v Čechách", do hlavních rolí obsadil Annu Geislerovou a Ondřeje Pavelku. Tento film vznikl v produkci České televize, tvůrčí skupiny Čestmíra Kopeckého.

V dubnu 1998 přijal nabídku stát se ředitelem programu televizní stanice  TV PRIMA, kde pracoval na proměně její image a programové skladby. Televizi v této době stoupla sledovanost více než dvojnásobně. Z TV Prima se rozhodl odejít koncem roku 2000. Po zimní krizi v České televizi z přelomu let 2000/2001 nastupuje jako její programový ředitel. Zde pracuje do konce roku 2002. Během svého působení v České televizi zastavuje její mnohaletý pád sledovanosti a nově formuluje její programovou strategii.

Od roku 1990 do 2002 Petr Koliha působil, s krátkou přestávkou, jako pedagog na katedře režie pražské  FAMU. Společně s prof. Jiřím Svobodou zde vedl několik ročníků studentů režie. Řada z nich již úspěšně debutovala ve svém oboru: Jordi Niubo, David Sýs, Ivo Trajkov, Petr Strnad, Pavel Göbl aj.

V současné době je uměleckým ředitelem Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

Je členem Evropské filmové akademie – EFA, FITESu (Filmový a televizní svaz), ARASu (Asociace režisérů a scenáristů). V letech1998 – 2000 pracuje jako člen filmové a televizní sekce ČLF (Český literární fond), která granty, stipendii a cenami podporuje rozvoj filmové a televizní tvorby. Je členem občanského sdružení DILIA (Divadelní a literární agentura).

Skok na začátek