TISKOVÁ ZPRÁVA: LES DIVOKÝCH ČTENÍ

 

Tomáš Vůjtek: Výmlat

režíe: Petr Koliha

Dramaturgie: Lenka Havlíková

Hrají: Natálie Drabiščáková, Jaroslav A. Haidler, Marta Vítů, Miroslav Bambušek

 

           Hra Výmlat ostravského autora Tomáše Vůjtka byla v roce 1998 zařazena mezi finalisty Ceny Alfréda Radoka o nejlepší českou nebo slovenskou původní hru, od té doby čeká na uvedení. Groteskní zachycení jednoho dne stárnoucích manželů nepostrádá až dürrenmattovskou ironii, ovšem se svébytným poetickým přístupem. Tomáš Vůjtek vystudoval pedagogickou fakultu a momentálně učí český jazyk a literaturu na konzervatoři. Na svém kontě má několik her, kromě Výmlatu je to například Perverze, Ubohý večer.

Březnový „les“ bude navíc výjimečný přímým internetovým přenosem scénického čtení. Čeští divadelníci se tak  pokusí pravděpodobně o první český přímý přenos divadelního představení po síti.  Groteskní rodinné drama v režii Petra Kolihy bude k vidění na adrese www.nod.cz .

Režisér Petr Koliha má na svém kontě dva filmy (Něžný barbar, Výchova dívek v Čechách), několik televizních inscenací (Kočka na kolejích, Play Strindberg, Proces s vrahy Martynové aj.), ale vždy se věnoval i divadlu. Působil v A studiu – Rubín (Višňový sad, Karamora aj.), hostoval v Činoherním studiu (Romeo a Julie, Kočka na kolejích). V letech 1990 až 1995 působil jako producent České televize, byl programovým ředitelem TV Prima a momentálně pracuje opět v ČT jako programový ředitel. Scénickým čtením se po delší době vrací k profesi režiséra.

          

O projektu

Les divokých čtení je nový permanentní festival Universal NoD a Činoherního studia v Ústí nad Labem, který každý měsíc, počínaje lednem, představí scénické čtení některé  dosud neuvedené současné české hry, a to v podání režisérů a herců různých divadel.  Právě tato mezi-divadelní komunikace je jedním z cílů celého festivalu a má přispět k dalšímu rozvoji české dramatiky. Dramatické novinky, které se objeví na programu, nebudou tentokrát pocházet pouze ze „zásob“ známé radokovské soutěže, dramaturgie má zájem oslovovat přímo autory, a to i takové, kteří se divadlu běžně nevěnují. Projekt navazuje na festival Les divokých sviní, který uskutečnilo Činoherní studio v Ústí nad Labem na závěr své „české“ sezóny v říjnu 2000.

           Lednový Les divokých čtení byl věnován dramatu Svatá… Svatá? Svatá! Ludmila básníka Petra Odilla Stradického ze Strdic v režii Jiřího Pokorného, režiséra Činoherního studia a dvojnásobného držitele Ceny Alfréda Radoka za původní česku hru. V únoru se uskutečnilo divoké čtení hry Černá noc Lukáše Hajna v režii Ireny Perclové, kterou můžete znát z jejího působení v Jednotce, případně z hostování v různých divadlech (Divadlo Komedie, Alfréd ve dvoře, Činoherní studio). Březen patří filmovému režisérovi Petru Kolihovi (Něžný barbar, Výchova dívek v Čechách, působil v A studiu Rubín, hostoval v Činoherním studiu). Pro dubnové čtení přislíbil napsání zcela nového knižního dramatu Pavel Zvarič, režie se ujme David Czesany z Činoherního studia. Květnový a červnový večer připraví režiséři  Ivan Krejčí, Michal Dočekal a  Ivan Rajmont.

Skok na začátek