LES DIVOKÝCH ČTENÍ

 

           Nový festival Universal NoD a Činoherního studia v Ústí nad Labem, který každý měsíc představí scénické čtení některé  dosud neuvedené současné české hry. 

             Možná si ještě vzpomenete na festival Les divokých sviní, který uskutečnilo Činoherní studio v Ústí nad Labem na závěr své „české“ sezóny v říjnu 2000. Každopádně se už toto divadlo stalo synonymem pro uvádění současných českých her. Na svém repertoáru jich má v současnosti deset, a to i přesto, že se v této sezóně věnuje hrám sice současným, ale zahraničním. Na ty české ovšem nechtělo rezignovat a proto se rozhodlo ve spolupráci s Universal NoD připravit permanentní festival Les divokých čtení,  a to právě v prostorách Universalu. Jedná se o sérii scénických čtení, tentokrát v podání režisérů a herců různých divadel. Podle organizátorů akce je právě tato mezi-divadelní komunikace jedním z cílů celého festivalu. Dramatické novinky, které se objeví na programu, nebudou tentokrát pocházet pouze ze „zásob“ známé radokovské soutěže, dramaturgie má zájem oslovovat přímo autory, a to i takové, kteří se divadlu běžně nevěnují.

           Lednový Les divokých čtení bude věnován dramatu Svatá… Svatá? Svatá! Ludmila básníka Petra Odilla Stradického ze Strdic v režii Jiřího Pokorného, který jinak sám patří k úspěšným divadelním autorům mladší generace. V únoru připraví některou ze současných her Irena Perclová, kterou můžete znát z jejího působení v Jednotce, případně z hostování v různých divadlech (Divadlo Komedie, Alfréd ve dvoře, Činoherní studio). Březen patří filmovému režisérovi Petru Kolihovi – možná si vzpomenete na jeho Něžného barbara a Výchovu dívek v Čechách, méně známé jsou ale jeho práce divadelní, režíroval například v A-studiu Rubín a (samozřejmě) v Činoherním studiu. Pro dubnové čtení přislíbil napsání zcela nového knižního dramatu Pavel Zvarič, známá postava divadelního světa. Původní profesí dramaturg, nyní železničář a chovatel domácích zvířat se díky odpírání vojenské služby dostal až do soukolí soudní mašinerie a byl odsouzen. Pro svůj závažný „zločin“ strávil asi sedm měsíců v pankrácké věznici. I když si trest neodpykal celý (a jak sám říká, nemohl se tudíž pořádně napravit), měl spoustu času přemýšlet a momentálně tedy zpracovává „motáky“, které si z vězení přivezl. O čem hra bude, ale neprozradil. Režie tohoto čtení se ujme David Czesany z Činoherního studia. Další dva večery, tedy květnový a červnový, připraví čerstvě jmenovaný umělecký šéf Národního divadla Michal Dočekal a Ivan Rajmont, stálice, kterou snad není třeba představovat.

           Jak je vidět, v Lese se potkají režiséři všech generací a rozdílného zaměření. Doufejme, že to prospěje většímu rozšíření současných českých her a že se začnou v hojné míře uvádět i jinde než v Činoherním studiu.

Takže se sejdeme v lese.                                        

                                                        Lenka Havlíková,

autorka je dramaturgem projektu

 

17. 1. 2001, Universal NoD, Dlouhá 33, Praha 1  19.30 Les divokých čtení 1.Petr Odillo Stradický: "Svatá... Svatá? Svatá! Ludmila",režie: Jiří Pokorný

23. 2. 2001, Universal NoD, 19,30 Les divokých čtení 2. Lukáš Hajn, Roman Sikora :"Černá noc", režie : Irena Perclová

12. 3. 2001,  Universal NoD, 19,30 Les divokých čtení 3. Tomáš Vůjtek :"Výmlat", režie : Petr Koliha

30. 4. 2001, Universal NoD, 19,30 Les divokých čtení 4. Marek Horoščák :"Je to idiot. Poradí si.", režie : David CzesanyDramaturgyně Lenka Havlíková před budovou ČS

Univerzální prostor NO D před rekonstrukcí

Experimentální prostor ROXY (v prvním patře se nachází NO D)

Skok na začátek